To powiem jak to wyglada prawnie.
W zaleznosci od stopnia pokrewienstwa i wartosci przekazywanej na umowie darowizny placimy podatek lub nie.
W przypadku zolwika chodzi o mame, a wiec jest to 1 stopien pokrewienstwa. W tej sytuacji moze darowac wartosc do 9 tys zl bez zadnego opodatkowania, bez zadnego zglaszania do US.
Procedura w WK:
1) Pisze umowe darowizny wpisujac wartosc darowizny do 9 tys, czyli np:
"Darczyńca przekazuje Obdarowanemu współwłasność pojazdu o wartośći 6 tys zl (1/2 samochodu), a Obdarowany oświadcza, iż darowiznę tą przyjmuje.
2) Jesli nie chcesz, fatygowac mamy do WK to napiscie w domu pelnomocnistwo do reprezentowanie jej przez Ciebie
3) Wez miekki dowod (techniczna nazwa, pozwolenia czasowe wazne przez 30 dni + ewentualnie przedluzenie 14 dni)
4 ) Jesli masz karte pojazdu i nie zabral jej urzad, wez ze soba (musza uzupelnic ja)
5) Z tymi papierami idz do WK i wez wniosek, tam wypelniasz go danymi swoimi i mamy i zaznaczasz co chcesz zrobic, powinna byc opcja zmian na pojezdzie i jakie papiery masz ze soba
6) Z kompletem dokumentow podchodzisz do okienka i dajesz. Powinni wydac Tobie DR juz z dopisanem dlugopisem lub drukarka wspolwlasnosci i analogicznie w Karta pojazdu
Nie powinies poniesc zadnych oplat, zadnych notariuszy i innych dupereli, choc moze byc ciezko bo kazdy WK ma swoje przepisy i inaczej je interpretuje, wiec badz pewny siebie i walcz
